Jdi na obsah Jdi na menu
 


Memento

30. 6. 2008

Memento – Radek John

Jazykový plán

1. Útvary jazyka

-   Převažuje nespisovná čeština

-   nespisovná čeština – „Nemůžem ho tady nechat samotnýho.“

-   vulgarismy - „ Večer si jen tak přijít a sežrat, co je na talíři.“

2. Rozvrstvení jazyka

-   často používaná slova stylově zabarvená

-   objevují se vulgarismy, eufemismy – „Rozmaslilas ho chlapečka.“

3. Textové prostředky

-   styl vyprávěcí

-   objevuje se i styl popisový a charakterizační

-   řeč postav přímá

-   časté dialogy

4. Syntaktické prostředky

-   převažují jednoduché věty nebo krátká souvětí

-   vyjadřování slovesné

-   objevují se i jednočlenné věty

5. Pojmenování

-   metafora – „jako pes v parném létě“

-   personifikace – „srdce mu zmateně poskakovalo“

-   oxymóron – „spěchá vstříc konci“

 

Tematický plán

Námět: Drogy

Motivy: závislost, provinění, pokusy přestat

Postavy: Eva, Michal, Michalovi rodiče, Richard, kamarádi, lékaři, sestry

Děj:

Tato kniha přináší příběh mladého narkomana, sepsaný podle skutečnosti. Michal Otava se s drogami poprvé setkal ve své partě, kam utíkal před přísným otcem. V partě se také setkal se svou životní láskou Evou. Problémy s rodiči vyvrcholily útěkem z domova. Michal se s Evou nastěhoval do bytu jejich bývalého přítele. Oba už byli závislí a bez drog je pronásledovaly nesnesitelné absťáky. – závislost nejprve na morfinu, později na pervitinu. Neměli peníze, a proto vykrádali lékárny. Mnohokráte se dostali do konfliktu s policií, byli dokonce i ve vězení a nápravně - odvykacím zařízení. Po skončení trestu se ale vždycky vrátili k sobě a k drogám. Společně se nesčetněkrát snažili přestat, ale nikdy se jim to nepodařilo. Michal začal se svým kamarádem podomácku vyrábět pervitin – tehdejší novinku na drogové scéně. Eva otěhotněla a oba se opět kvůli dítěti snažili odvyknout. Vše ale skončilo potratem. Když Eva otěhotněla podruhé, byl Michal ve vězení. Po propuštění zjistil, že je Eva mrtvá – prý se otrávila plynem. Byla to údajně sebevražda, ale Michal tušil, že Evu kvůli droze zavraždili jeho vlastní kamarádi. Rozhodl se Evu pomstít. Uvařil silný perník, který měl vražedné účinky. Kamarádi, kterým byl určen, ale Michala přelstili a nakonec se v nemocnici ocitl v kritickém stavu on sám. Dostal se z toho. O měsíc později ho našli zhrouceného na ulici. Lékaři už nebyli schopni obnovit některé mozkové buňky, které byly trvale poškozeny. Z mladého muže, který vždy toužil po samostatnosti a nezávislosti se stala ubohá troska závislá na péči druhých.

Prostředí: skutečné, nepopsané

Postavení autora: jako vypravěč

Pojetí díla: tragika

Kompoziční plán

Kompoziční postupy

-   gradace

-   chronologie

Vztah dějových linií

-   řetězový

Dějové napětí

-   retardace

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

kecy

(Lucka, 24. 4. 2013 23:13)

nerada ti to rikam, ale pokud si to opravdu cetl nebo cetla, vedel by si, ze to psany chronologicky fakt neni, skace tam z jednoho do druheho, protoze zacina vypravet tim,ze je v nemocnici a pak teprve jak se mu to stalo. JE TO PSANE RETROSPEKTIVNE. Nekdy je problem i najit do jakeho deje to zapada, protoze je to odlisene pouze odstavcemi a v jednu chvily se vam tam zobrazuji asi 4 dejove linie

Re: kecy

(Autorka, 24. 4. 2013 23:21)

Nerada ti to rikam, ale cetla a ty sis asi spatne precetla o jake knize mluvim. A misto toho, abys svoji praci do skoly kopirovala a jeste u toho urazela dalsi lidi, tak by sis mohla ten rozbor napsat sama.

Re: Re: kecy

(Dáša, 23. 4. 2014 14:23)

Chtěla bych jen podpořit Lucku, jelikož toto opravdu chronologicky psané není.... V některých místech také tápu, k jakému ději odstavec patří... Prolíná se zde vyprávění přítomnosti a minulosti...

Re: Re: Re: kecy

(Autorka, 23. 4. 2014 21:32)

Jen bych chtěla upozornit, že by bylo dobré číst. Rozbor není o filmu Memento, kde si hlavní hrdina nic nepamatuje. Je to rozbor KNIHY Radka Johna o drogově závislích teenagerech z doby socialismu.

Re: Re: Re: Re: kecy

(Mary, 9. 1. 2016 11:36)

Nerada vám to říkám, dámy, jelikož jsem knížku nečetla, nicméně když vidím vaše komentáře, pláču nad vaší gramatikou a jinými banálními chybami. Krásný den. ;)

skvělý!

(Lucka, 20. 2. 2013 13:29)

díky, opravdu moc dobře zpracované :)

Supr.

(Kachna, 26. 12. 2009 9:58)

Díky, taky mi to pomohlo.

Děkuji

(Nikola, 27. 1. 2009 17:19)

moc děkuji za pomoc, pořád jsem nevěděla jazykové prostředky této knihy, perfektně zpracované...děkuji